Публикувано на: Sat, Sep 21st, 2013

България стигна плейофите на Евроволей 2013 след победа и загуба

fvbcvnmbnmre345466576675Българският национален отбор си гарантира участие на плейофите на Европейското първенство по волейбол, след като първо победи Чехия с 3:1, а след това спечели два гейма при загубата си от Германия с 2:3. И двете срещи се играха в зала “Видовишкова” в полския град Гдиня.

Най-резултатен за България в първия мач бе Цветан Соколов с 23 точки, а Тодор Алексиев завърши мача с 13, докато Николай Николов отбеляза 12 точки.

В първия мач от нашата група D Германия се наложи с категоричното 3:0 (25:20, 25:23, 25:19) гейма над олимпийския шампион и носител на трофея от Световната лига Русия.

Във втората среща селекцията на Камило Плачи загуби по драматичен начин първия гейм, след като в самия му край се стигна до дълги разигравания и игра точка за точка. В крайна сметка немците показаха по-голяма съобразителност и спечели с 36:34.

Българите бяха безапелационни във втория гейм и благодарение на силната си игра стигнахме до числено равенство в геймовете. Още в началото на втората част с 8:2, а високата концентрираност на селекцията на Камило Плачи доведе и до 16:8. Немците записаха обаче 6 поредни точки и стигнаха до 18:21. Българите обаче не оставиха шанс на Германия и затвориха гейма при 25:20.

Началото на третия гейм много напомни това на втория. „Лъвовте“ поведоха с 9:6. Хубав двоен блок от страна на Германия донесе изравняване на Германия – 9:9, а от там започна игра точка за точка. При 12:12 Камило Плачи поиска прекъсване. При 16:14 за държавния ни тим дойде и второто техническо прекъсване в гейма, а след него Тошко Алексиев показа стабилна игра и отлична блокада и резултатът стана 18:14. Нова чудесна блокада на Тошко Алексиев доведе до 20:16 в полза на България. След хубаво проведена атака Цецо Соколов направи 21:16, а геймът бе затворен при 25:21 в полза на тима ни.

Четвъртият гейм се разви по доста неприятен начин за нашите. Момчетата на Камило Плачи започнаха вяло тази част, като Германия дръпна с 5 точки и стигна до 19:14. Успешна атака на Цецо Соколов намали на 15:19, но в крайна сметка Германия взе този гейм с 25:21 и остана мачът да се реши с тайбрек.

В решителния пети гейм Германия поведе набързо с 6:3 точки, а Калиберда отново бе в стихията си, както и в целия мач. Германия стигна до 15:9 в тайбрека, а с това се поздрави и с успеха в този мач.

Въпреки загубата България заема второто място в Група D, като след два изиграна мача има актив от 4 точки. Германия е лидер с 5 точки. В другия мач от нашата група Русия посреща Чехия, а в неделя България играе с Русия от 19.00 часа.