Публикувано на: Mon, Jun 15th, 2015

Женската борба донесе три медала за България в Баку

zx450y250_2553754Женската борба донесе три медала в днешния четвърти ден на европейските игри в Баку. Елица Янкова спечели сребро в категория до 48 килограма, а бронз завоюваха Евелина Николова в категория до 55 килограма и Тайбе Юсеин в категория до 60 килограма

С това българският актив вече е четири отличия, след като в събота Даниел Александров взе бронз в класическата борба при 80-килограмовите.

20-годишната Янкова имаше шанс да донесе първа титла на България в Азербайджан, но във финала не успя да се противопостави на представителката на домакините Мария Стадник. Четирикратната европейска шампионка и двукратна олимпийска медалистка се наложи убедително с 12:1 технически точки.

Преди това младата българка, която е световна шампионка при девойките за 2013 г., победи последователно испанката Еухения Бустабад, германката Якелин Шелин и рускинята Брик Исламова.

В изключително драматичен мач за бронзовите медали 22-годишната Николова победи Ирина Ологонова от Русия. Двубоят завърши 8:8, но българката грабна отличието, тъй като последна направи технически точки.

Рускинята поведе с 8:2 след първите три минути, но в заключителните секунди на втората част Николова стигна до равенство. Съдиите дадоха една точка на Ологонова, с което резултатът стана 9:8. Българският щаб обаче обжалва успешно и точката беше анулирана.

Преди това в хода на надпреварата Николова стартира със загуба в осминафиналите от полякинята Катарина Кравчик, но беше изтеглена в репешажите, където се наложи над французойката Матилде Ривиер, за да стигне до мача за бронза.

Титлата в тази категория беше спечелена от София Матсон от Швеция, която победи Кравчик във финала. Вторият бронз отиде при Наталия Синишин от Азербайджан.

В категория до 60 килограма Тайбе Юсеин победи Оксана Гергел от Украйна във втория мач за бронзовите медали.

24-годишната българка започна надпреварата с победа над Юлия Раткевич от Азербайджан. В четвъртфиналите отстъпи на Мариана Састин от Унгария, но беше изтеглена в репешажите, където се справи с Анка Петреа от Румъния, за да стигне до двубоя за бронза.

Састин спечели златния медал след победа над рускинята Светлана Липатова. Вторият бронз остана за Вераника Иванова от Беларус.

Единствената българка, която днес се качи на тепиха и не стигна до мач за медалите, беше Джанан Манолова в категория до 69 килограма. Манолова загуби от украинката Махиния Стадник, а след това репешажите отстъпи на австрийката Мартина Кюнц.