Публикувано на: Fri, Aug 28th, 2015

Мъри Стоилов с исторически успех

champion_leagueБългарският треньор твори история след като вкара в групите на Шампионската лига първия казахстански отбор. Станимир Стоилов ще бъде запомнем и като първия български треньор, който е направил това. Отборът на „Астана“, ръководен от българския треньор, завърши при резултат 1-1 срещу кипърския Апоел (Никозия) и с общ резултат 2-1 продължава напред към груповата фаза на турнира.

Астана излезе с дефанзивна нагласа предвид предимството от един гол от първия кръг.  Тактиката не изигра лоша шега на казахстанския отбор през първото полувреме и играчите на двата отбора се прибраха в съблекалните при нулево равенство. През второто полувреме Апоел започнаха да натискат още повече и в 60-тата минута домакините от Кипър успяха да поведат в резултата с гол на Щилиц. Това им даде криле и те продължиха да натискат Астана в търсене на решаващ втори гол, като в 69-тата и 72-та минута вратарят на гостите, Ерич, направи решителни намеси. Всичко обаче бе решено в 84-тата минута, когато след контраатака Джолчиев напредна отдясно и подаде на Максимович, който от непосредствена близост не сбърка.

Това е второто вкарване на отбор в Шампионската лига след успеха на Стоилов с българския „Левски“ през 2006 година. Отборът му направи всички тези чудеса благодарение на силната дисциплина, която тактикът наложи в отбора. Астана игра прагматично и се бранеше успешно и успя да вкара в точния момент, използвайки умело своите шансове.

Постижението на Мъри показа, че не всичко във футбола е пари, а и работа, и умения. Астана е отбор, който се състои предимно от местни футболисти – от 31 играча, само 9 са чужденци. Успехът е още по-впечатляващ с огледа на своя пряк опонент, който той пребори снощи – треньорът на Апоел е не друг е финалист в турнира Лига Европа от 2011 година с отбора на Брага, Домингош Пасиенсия.

За предстоящия жребий Астана попадна в четвърта урна заедно с отборите на БАТЕ Борисов, Борусия Мьонхенгладбах, Волфсбург, Динамо Загреб, Макаби Тел Авив, Гент и Малмьо. Първи можете да видите изтегления жребий в новия уебсайт на Betfair.