Публикувано на: Mon, Mar 21st, 2016

Американка подобри рекорд на Стефка Костадинова

69_x2mcig18-годишната Вашти Кънингам стана най-младата световна шампионка в скока на височина, измествайки от първото място във възрастовата класация Стефка Костадинова.
Американката, която е дъщеря на бившия куотърбек от НФЛ Рандъл Кънингам, спечели златния медал на Световното първенство по лека атлетика в зала в Портланд, като преодоля 196 см., съобщи БНР.

Така Кънингам стана най-младата световна шампионка в скока на височина в историята на световните първенства по лека атлетика в зала, като подобри постижението на Стефка Костадинова, която стана световна шампионка в Париж през 1985 година едва 19-годишна.

Вашти е родена на 18 януари 1998 г.

Миналата седмица Вашти Кънингам постави рекорд на колежанското първенство на САЩ в същата дисциплина. Баща ѝ Рандал е и неин треньор.

По време на състезанието в Портланд четири атлетки дадоха този резултат – 196 см, но нито една не успя да преодолее 199 см. Кънингам стана шампионка, тъй като нито веднъж не направи фаул при предишните си опити. Сребърното отличие е за испанката Рут Бейтия. Бронзът грабна защитаващата титлата си Камила Лицвинко от Полша.